Witamina D w ciąży – czy warto ją suplementować?

Czy warto suplementować witaminę D w ciąży? Nie tylko warto, ale jest to wręcz wskazane! Suplementację tą witaminą powinno się rozpocząć nie później niż w II trymestrze i kontynuować ją aż do porodu.

Po rozwiązaniu witamina D także przyda się młodej mamie, a co więcej – zaleca się podawać ją także dziecku, ponieważ nie przenika ona do kobiecego mleka. Dowiedz się, w jakiej dawce suplementować witaminę D w ciąży i dlaczego jest ona taka ważna dla dobrego samopoczucia.

Dlaczego witamina D w ciąży jest ważna?

Witamina D jest niezbędna do tego, by organizm funkcjonował w prawidłowy sposób. To dzięki niej właściwie rozwija się układ kostny, a kości i zęby są w dobrej kondycji. Witamina D w ciąży i w innych okresach jest też konieczna dla zachowania dobrej odporności oraz dla prawidłowej pracy mięśni.

Witamina D w ciąży jest niezbędna do prawidłowego rozwoju szkieletu płodu. To ona właśnie odpowiada za właściwe wchłanianie wapnia. Jeśli przyszła mama nie dostarcza odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D wraz z pożywieniem lub poprzez suplementy diety, wapń potrzebny do budowy szkieletu dziecka pobierany jest z jej kości, co prowadzi do ich demineralizacji.

Jaką ilość witaminy D przyjmować w ciąży?

Podczas ciąży zalecane stężenie witaminy D w organizmie przyszłej mamy powinno wynosić 30–50 ng/ml. Najlepiej jest wykonać badania na oznaczenie poziomu witaminy D3, tak by lekarz mógł dobrać właściwą porcję suplementowanego preparatu (sprawdź też: jakie witaminy dla kobiet w ciąży).

Suplementację witaminą D warto rozpocząć już na etapie planowania ciąży, a najpóźniej do początku II trymestru. Należy kontynuować ją także podczas karmienia piersią – ilość pozostaje niezmienna (2000 j.m. dziennie; można zmniejszyć ją do 1500 j.m. w miesiącach letnich, przy dużej ekspozycji na słońce).

Jakie są naturalne źródła witaminy D?

Witamina D nazywana jest „witaminą słońca”, ponieważ jej synteza w skórze przebiega pod wpływem promieni słonecznych. Jeśli zależy nam zatem na naturalnym sposobie dostarczania witaminy D do organizmu, powinniśmy przez około 15 minut dziennie eksponować nieosłoniętą i niechronioną kremem z filtrem skórę na promienie słoneczne. W czasie ciąży nie zawsze jednak jest to możliwe i wskazane.

Poza tym w naszej szerokości geograficznej słońca nie mamy pod dostatkiem czasem nawet w miesiącach letnich, dlatego suplementacja witaminy D w ciąży i w innych okresach życia zalecana jest przez cały rok, poza okresem letnim.

Niewielkie ilości witaminy D znajdują się także w pożywieniu: olejach roślinnych, rybach morskich, żółtkach jaj i nabiale. Ilość ta nie jest jednak wystarczająca do zapewnienia organizmowi odpowiedniej dawki tej witaminy (sprawdź też: dieta w ciąży).