Pierwsza kąpiel noworodka – wszystko, co musisz wiedzieć
Pierwsza kąpiel noworodka po powrocie ze szpitala to wydarzenie bardzo ważne – a często także stresujące – dla młodych rodziców. Szybko okazuje się jednak, że nie ma się czego obawiać, a wieczorna kąpiel stanie się rytuałem, który pokochają zarówno maluch, jak i jego rodzice.
Pierwsza kąpiel – jak się do niej przygotować?
Kąpanie dziecka jest bardzo ważne dla utrzymania jego higieny, a także właściwej kondycji skóry. Często kąpiel jest także elementem potrzebnym dziecku, aby mogło spokojnie zasnąć. Większość dzieci uwielbia wodę – i dlatego przed pierwszą kąpielą warto po prostu odpowiednio się przygotować i bez obaw umyć malucha. Pierwsza kąpiel trwa kilka minut, a jej elementy szybko wejdą rodzicom w krew.
Nie oznacza to, że pierwsza kąpiel nie wymaga pewnej wiedzy. Poznanie kilku zasad prawidłowej kąpieli noworodka od razu zniweluje stres. Pamiętajmy przede wszystkim, aby przed rozebraniem dziecka i włożeniem go do wody mieć już pod ręką wszystkie potrzebne akcesoria. Co więc należy przygotować?
- wanienkę (na początek może być też miska) – przed kąpielą sprawdzamy, czy stoi stabilnie
- kosmetyki do kąpieli i pielęgnacyjne – przy pierwszej kąpieli niekoniecznie musimy dodawać czegokolwiek do wody, ale jeśli to robimy, muszą to być kosmetyki przeznaczone dla niemowląt, np. dobra oliwka natłuszczająca; po kąpieli przyda się również oliwka lub balsam do ciała
- akcesoria kąpielowe: myjka, ręcznik
- czyste ubranko
- waciki do uszu
- chusteczki nawilżane dla niemowląt
- puder dla niemowląt
- świeżą pieluchę
Jak wykąpać dziecko?
Bardzo istotną kwestią jest temperatura wody do kąpieli. Powinna być ona zbliżona do temperatury ciała dziecka – czyli 36–37°C. Temperaturę wody mierzymy termometrem, nie poleca się sprawdzania łokciem. Równie istotna, jak temperatura wody, jest temperatura otoczenia – w pomieszczeniu powinno być ciepło (ale nie za gorąco), nie może być przeciągów.
Jeśli boisz się trzymać dziecko w wanience, jednocześnie je myjąc, najlepiej będzie namydlić malucha na ręczniku położonym obok wanienki, a następnie włożyć dziecko do wody jedynie po to, aby spłukać mydliny. Na początku umyj buzię dziecka, następnie zdejmij pieluchę i przetrzyj pupę wilgotną chusteczką. Następnie umyj całe ciało, włącznie z głową.
Teraz możesz przenieść malucha do wanienki – podłóż lewą rękę pod główkę i kark dziecka, trzymając noworodka jednocześnie za ramię. Prawą rękę podłóż pod pupę. Powoli zanurz dziecko w wodzie, której poziom powinien sięgać maluchowi przynajmniej do brzuszka. Wyjmij rękę spod pupy dziecka i opłucz jego ciało, uważając na kikut pępowinowy – jeśli noworodek jeszcze go ma, należy unikać jego zamoczenia.
Po kąpieli
Po dokładnym spłukaniu mydlin wyjmij dziecko delikatnie z wanienki i osusz całe jego ciało miękkim ręcznikiem. Nie pocieraj, ale delikatnie dotykaj skóry ręcznikiem. Po kąpieli możesz użyć balsamu pielęgnacyjnego dla niemowląt, ale przeanalizuj dobrze jego skład. Nawet kosmetyki oznaczone jako odpowiednie dla niemowląt mogą zawierać zbyt dużo niepotrzebnych substancji chemicznych.
Jeśli chodzi o puder, unikaj produktów zawierających talk – maluch nie powinien go wdychać. Znacznie lepsze są pudry zawierające skrobię kukurydzianą. Świetnie sprawdza się również mąka ziemniaczana.
Choć niektórzy kąpią noworodki codziennie, obecnie coraz częściej odchodzi się od tej praktyki, aby nie zmywać naturalnej warstwy ochronnej na skórze dziecka. Optimum to kąpiel co dwa dni – nie rzadziej, gdyż wówczas na ciele dziecka pozostanie pot i zaczną rozwijać się bakterie, a wraz z nimi np. trądzik.