Jak bezpiecznie podróżować w ciąży?
W okresie wakacyjnym każda przyszła mama zastanawia się, jak pogodzić oczekiwanie na dziecko z wyjazdem na urlop. Szczególnie jeśli wakacje były planowane dużo wcześniej. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wcale nie trzeba rezygnować z podróżowania.
Odpoczynek i relaks są nawet wskazane – w końcu szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Wakacyjny wyjazd wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami logistycznymi oraz przeciwwskazaniami, których dla dobra mamy i maluszka nie powinno się lekceważyć.
Podróżowanie w ciąży – samochodem, pociągiem czy samolotem?
Na wybór kierunku podróży, powinna mieć wpływ odległość docelowego miejsca. Przyszłym mamom nie sprzyja siedzenie w tej samej pozycji przez wiele godzin. Skutkuje ono najczęściej obrzękami i odrętwieniem nóg, dlatego wskazane są częste postoje. Wygodną opcją jest zatem podróżowanie samochodem. Na korzyść tego środku transportu przemawia także możliwość odsunięcia fotela, zdjęcia butów czy uniesienia nóg. Plusem jest również pakowny bagażnik.
Chociaż kodeks drogowy pozwala kobietom w ciąży na jazdę samochodem bez zapiętych pasów, należy tego bezwzględnie unikać! Jeśli pas przesuwa się i uciska ciążowy brzuszek, najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie specjalnego adaptera, który zapewni komfortową i co najważniejsze – bezpieczną podróż.
Odpowiednim środkiem transportu dla przyszłej mamy jest również pociąg, z uwagi na możliwość przespacerowania się, a także łatwy dostęp do toalety lub wagonu restauracyjnego. Jeśli przejazd planowany jest nocą, warto wykupić miejsce w wagonie sypialnianym, aby zapewnić sobie komfortowy odpoczynek.
Ostatnią możliwością dotarcia w planowane miejsce jest przelot samolotem. Tu najczęściej pojawiają się liczne wątpliwości i pytania. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz wyraził zgodę, nie ma co do tego przeciwwskazań. Z latania trzeba jednak zrezygnować w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy ryzyko poronienia jest szczególnie wysokie, a także w ostatnim, z uwagi na możliwość przedwczesnego porodu.
Jakich kierunków powinny unikać kobiety w ciąży?
Planując wakacje należy mieć na uwadze, że nie wszystkie wakacyjne kierunki są bezpieczne dla przyszłych mam. Kobiety oczekujące na dziecko powinny zrezygnować z podróży do krajów tropikalnych, z uwagi na panujące tam choroby zakaźne. Szczególnie że w stanie ciąży odporność jest obniżona, co sprzyja zachorowaniu na malarię oraz różnego rodzaju infekcje, a te niosą za sobą groźne powikłania. Istotny jest również fakt, że nie na wszystkie choroby tropikalne mogą szczepić się kobiety w ciąży.
Warto także unikać miejsc, w których panują niskie standardy sanitarne, a dostęp do specjalistycznych placówek medycznych jest ograniczony. Z pozoru błaha biegunka podróżnych może skutkować nieprawidłowym nawodnieniem organizmu, które dla przyszłej mamy jest szczególnie niebezpieczne. Szybkiej utracie wody z organizmu sprzyjają również wysokie temperatury.
Z tego powodu dalekie podróże w samym środku upalnego lata oraz intensywne zwiedzanie lepiej odłożyć na kolejny rok. Bezpieczniejszą opcją na wakacje będą kierunki bliskie lub dobrze znane, a także rejony o umiarkowanym klimacie. Optymalnym rozwiązaniem jest podróżowanie po Polsce i krajach Europy z łatwo osiągalną opieką medyczną.
Jak należy przygotować się do podróży?
Przed wyjazdem do krajów UE warto wyrobić darmową Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która obejmuje całość leczenia związanego z ciążą, a także przedwczesny poród. Przydatne może okazać się również wykupienie ubezpieczenia podróżnego na wypadek konieczności pomocy medycznej, szczególnie że EKUZ nie refunduje wszystkich usług.
Na podróż należy zabrać ze sobą leki i witaminy przepisane przez lekarza, a także te preparaty dostępne bez recepty, które przydają się w czasie długich wojaży np. probiotyki. Niezbędna jest również karta ciąży z aktualnymi badaniami i dokumentacją. Podczas wyboru miejsca zakwaterowania warto mieć na uwadze bliskość szpitala lub przychodni.