Zabawy dla dzieci w domu

Pandemia koronawirusa i przymusowa izolacja społeczna zmusiła nas do pozostania w domach. Rodzice mogą obawiać się, że ich maluch – pozbawiony możliwości wyjścia – szybko zacznie się nudzić, stanie się marudny i przygnębiony. Niepotrzebnie! Istnieje wiele wspaniałych zabaw, które można zaproponować dziecku w domowym zaciszu. Wybraliśmy kilka najlepszych zabaw dla dzieci.

1. Szukam!

Zabawa w chowanego to klasyka, jeśli chodzi o zabawy dla dzieci w domu. Niewątpliwą zaletą zabawy w chowanego jest to, że nie wymaga ona dużej przestrzeni ani skomplikowanych przygotowań. Podstawowa wersja jest dedykowana przede wszystkim młodszym dzieciom.

Zabawa ta wiąże się z aktywnością ruchową, dziecko musi wykazać się zwinnością i szybkością (aby zdążyć się schować, zanim szukający skończy odliczanie). Ponadto mobilizuje do kreatywnego myślenia, zawiera elementy strategii, bo przecież za każdym razem trzeba znaleźć dobre miejsce do ukrycia się!

Zabawy dla dzieci – sprawdź 5 najfajniejszych!

2. Podchody

Podchody należą do tego samego kręgu aktywności, co zabawa w chowanego, ale są nieco bardziej skomplikowane. Zabawa w podchody polega na tym, że osoba (lub zespół) ucieka przed szukającym (szukającymi), pozostawiając wskazówki i zadania do wykonania. Szukający wygrywa, jeśli odnajdzie wszystkie ślady i złapie uciekającego, zanim ten zdąży dotrzeć do wyznaczonego celu.

Podchody organizowane są zazwyczaj na dużej przestrzeni, np. w lesie, a do tego po zmroku (jest to wersja dla młodzieży i osób dorosłych). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić takie zabawy ruchowe dla dzieci w domu lub/i w ogrodzie, oczywiście dostosowując poziom trudności do wieku dziecka.

Jeśli nie mamy do dyspozycji ogrodu lub dużej przestrzeni w domu, możemy jeszcze bardziej zmodyfikować grę, np. ukrywając maskotki dziecka (lub cokolwiek innego) i pozostawiając mu wskazówki, np. strzałki i zagadki prowadzące go do celu.

Edukacyjne gry i zabawy dla dzieci

3. Zabawy sensoryczne

Pod tym hasłem kryje się całe mnóstwo aktywności, które są nie tylko fascynujące (stanowią alternatywę dla klasycznych zabaw), ale zawierają jednocześnie element terapeutyczny związany z integracją sensoryczną.

Zabawy sensoryczne pozwalają ćwiczyć m.in. motorykę małą, propriocepcję, trenować koncentrację, wspaniale wyciszają i przede wszystkim dostarczają mnóstwa ciekawej rozrywki. Tego typu zabawy w domu wcale nie wymagają drogich i wyszukanych akcesoriów.

Zabawa solą – Możemy zaproponować dziecku zabawę… najzwyklejszą solą. Wsypujemy sól do płaskiego pojemnika (albo np. na blachę do pieczenia), przygotowujemy farbki lub barwniki spożywcze. Dziecko może barwić sól, tworzyć niezwykłe obrazki i obserwować, jak zmieniają się kolory.

Możemy też zdecydować się na suchą wersję zabawy, pozwalając aby dziecko toczyło kredę po soli (kreda będzie się kruszyć i zabarwi sól na wybrany kolor). Najlepiej przygotować kilka pojemniczków, do różnych kolorów. Tak przygotowaną kolorową sól dziecko może wykorzystać później np. do tworzenia ciekawych obrazków.

Jak pomóc dziecku rozwinąć wyobraźnię?

Malowanie na szybie – Dzieci uwielbiają aktywności, podczas których mogą się wybrudzić! Wystarczy, że zabezpieczymy ramę zwykłą folią spożywczą i położymy stary ręcznik na podłogę (w przypadku okna balkonowego) lub na parapecie.

Po zabawie umycie okna nie zajmie nam wiele czasu, a sprawimy dziecku niesamowitą przyjemność, bo tworzenie na szybie pięknych witraży to coś zupełnie innego niż malowanie na zwykłej kartce przy biurku. Poza tym, kiedy dziecko będzie pochłonięte fascynującą zabawą, zyskamy chwilę dla siebie, mogąc wstawić pranie czy dopić w spokoju poranną kawę.

Dziecięce eksperymenty – Sięgając po tanie i łatwo dostępne produkty, możemy przeprowadzić wiele ciekawych eksperymentów i bardzo kreatywnie spędzić czas z dzieckiem. Internet aż roi się od pomysłów.

Żelowy gniotek z brokatem własnej roboty, płyn nienewtonowski, różne masy plastyczne (m.in. na bazie zwykłej mąki), a nawet sztuczny śnieg z pianki do golenia – to tylko kilka z wielu propozycji na zabawy z dziećmi w domu.

W co się bawić z 2-latkiem?

4. Baza-namiot dla dzieci

Dzieci, szczególnie młodsze, uwielbiają budować w domu różne „bazy”, aby później ukrywać się w nich, znosić ulubione zabawki, książki czy przybory do rysowania i bawić się nimi w bezpiecznej kryjówce. Warto pomóc dziecku zbudować taki namiot. Czynność ta już sama w sobie jest świetną rozrywką.

Jeśli baza ma powstać na podłodze, zadbajmy o wygodne miejsce do siedzenia. Niektóre dzieci lubią nawet urządzać sobie popołudniowe drzemki w swoich „warowniach”. Można też kupić dziecku tipi, czyli stylizowany na indiański namiot dla dzieci, który można postawić w pokoju na stałe.

Jak się bawić z trzylatkiem?