Wady postawy u dzieci

U zdecydowanej większości dzieci można stwierdzić mniejsze lub większe wady postawy. Ich powstawanie i pogłębianie determinują liczne czynniki zewnętrzne, które na szczęście można z łatwością wyeliminować. Czym są wady postawy u dzieci i jaka jest ich przyczyna? Jakie ćwiczenia na wady postawy powinno wykonywać Twoje dziecko?

Najczęstsze wady postawy u dzieci

Definicja wad postawy jest prosta. To odchylenia od prawidłowej postawy ciała. Nawet jeśli wady postawy u dzieci w wieku szkolnym są nieduże, nie powinniśmy ich bagatelizować. Prawidłowa postawa jest bowiem istotna nie tylko ze względu na wygląd, ale m.in. dla zachowania odpowiedniego ułożenia organów wewnętrznych.

Do najczęściej występujących wad postawy należą m.in.:

  • wady kręgosłupa (kifoza, skolioza, lordoza)
  • szpotawość kolan
  • koślawość kolan
  • wady stóp (np. stopa płasko-koślawa)

Mianem kifozy określa się łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa (w płaszczyźnie strzałkowej, poprzecznej lub czołowej – tzw. boczne skrzywienie kręgosłupa). Lordoza z kolei to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną.

Gdy mamy do czynienia z kolanami koślawymi, oś podudzia tworzy kąt otwarty na zewnątrz z osią udową, natomiast w przypadku kolan szpotawych nie stykają się one ze sobą.

Sposoby na zdrowe kości i zęby u dzieci

Przyczyny wad postawy

Nieprawidłowa postawa ciała najczęściej jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak m.in. niewłaściwe nawyki. Wśród nich możemy wymienić: nadwagę i siedzący tryb życia powodujące osłabienie mięśni, przyjmowanie niewłaściwych pozycji podczas codziennych zajęć (np. podczas odrabiania lekcji przez dzieci), przeciążenie (np. noszenie ciężkiego tornistra).

Ćwiczenia na wady postawy

Im szybciej wady postawy u dzieci zostaną dostrzeżone, tym szybciej i przy mniejszym wysiłku możemy je skorygować. Pomimo, iż wadami postawy zajmuje się ortopeda, może je też stwierdzić m.in. pediatra czy pielęgniarka szkolna podczas rutynowych badań.

Nie warto jednak czekać z podjęciem działań zapobiegawczych na stwierdzenie odchylenia od prawidłowej postawy. Niezmiernie istotna jest profilaktyka wad postawy na co dzień, która opiera się przede wszystkim na regularnej aktywności fizycznej. Aktywność, którą zapewnia dziecku szkoła, jest zdecydowanie niewystarczająca.

Dlatego też powinniśmy wdrażać aktywny tryb życia na co dzień, aby dla dziecka stał się on czym prędzej zdrowym nawykiem a nie sporadycznym doświadczeniem. Choć warto poszukiwać wraz z dzieckiem jego ulubionej dziedziny sportu, w której będzie mogło się doskonalić i osiągać sukcesy, nie należy poprzestawać na niej.

Urozmaicony wysiłek fizyczny sprawi, że dziecko nie będzie się nudzić, a przy tym będzie ćwiczyć wszystkie mięśnie. Jeśli wady postawy zostaną już stwierdzone, szkoła powinna zapewnić dziecku zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej lub/i rehabilitacyjnej. Zaprezentowane przez specjalistę ćwiczenia na wady postawy dziecko powinno wykonywać również w domu.

Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Miejsce do nauki

Oczywiście regularna aktywność fizyczna to nie wszystko. Dzieciom w wieku szkolnym należy zapewnić właściwe warunki do nauki. Podstawą jest dostosowane do wieku i potrzeb miejsce do odrabiania lekcji, w którym najważniejszą rolę odgrywają krzesło i biurko. Powinniśmy również zwracać uwagę na przyjmowaną postawę ciała podczas odrabiania lekcji oraz innych czynności.

O prawidłową postawę ciała musimy dbać przez całe życie, bo nie jest to coś dane raz na zawsze. Jeśli dziecko we wczesnym wieku wyrobi w sobie prawidłowe nawyki, będzie to procentować w przyszłości.