Czy mikrobiota jelitowa może wpływać na kondycję zdrowotną dziecka?

Mikrobiom człowieka najbardziej intensywnie kształtuje się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Od tego, czy jest różnorodny i bogaty, zależy wiele procesów zachodzących w organizmie. Czy mikrobiota może wpływać na kondycję zdrowotną?

Mikrobiom człowieka zaczyna kształtować się jeszcze w życiu płodowym. Najmocniej rozwija się po porodzie, gdy dziecko zostaje skolonizowane różnego rodzaju bakteriami. Jeśli maluch przychodzi na świat w sposób naturalny, przechodząc przez kanał rodny, nabywa bakterie bytujące w drogach rodnych mamy.

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie nie przechodzą tej drogi, dlatego pierwsze bakterie, z jakimi mają styczność, zazwyczaj pochodzą od personelu szpitalnego. To sprawia, że mikrobiomy maluchów urodzonych siłami natury, a tych, które przychodzą na świat w wyniku porodu operacyjnego, różnią się między sobą.

Co wpływa na mikrobiotę jelitową dziecka?

Na mikrobiotę jelitową malucha wpływa wiele czynników, m.in. sposób karmienia, ale także środowisko, w jakim rozwija się dziecko, tryb życia, a także przyjmowane leki i przebyte choroby.

Karmienie a mikroflora jelitowa

Dzieci karmione piersią otrzymują w mleku mamy witaminy, przeciwciała, tłuszcze i substancje odżywcze, które przyczyniają się do ich prawidłowego rozwoju i wzrostu. W kobiecym mleku znajdują się również probiotyki, bakterie kwasu mlekowego, które wspomagają funkcjonowanie mikrobioty jelitowej. W dużej mierze są to bakterie typu Lactobacillus i Bifidobacterium, które odpowiadają za zróżnicowanie środowiska w mikroflorze jelitowej. Te szczepy bakterii biorą udział w produkcji przeciwciał IgA, wpływających na pracę układu immunologicznego i wspierających naturalne procesy obronne organizmu.

Dzieci, które nie są karmione piersią, a otrzymują mieszankę mleczną, mogą potrzebować dodatkowego wsparcia mikroflory jelitowej. W przypadku niemowląt każda tego typu decyzja powinna być skonsultowana z pediatrą, który pomoże rodzicom dobrać odpowiednią mieszankę mleczną, a także doradzi, czy należy podjąć inne dodatkowe działania.

Rozszerzanie diety dziecka a mikrobiota jelit

Po 6. miesiącu życia dziecka powinno rozpocząć się rozszerzanie diety. Maluch potrzebuje już innych pokarmów niż mleko, by uzupełnić zapasy żelaza i energii. W czasie rozszerzania diety należy stopniowo włączać różne produkty: warzywa, owoce, zboża, mięso, ryby, by zapewnić dziecku zbilansowany rozwój.

Układ trawienny maluchów nie funkcjonuje jeszcze tak dobrze jak w przypadku osób dorosłych. Z tego względu mogą pojawiać się różnego rodzaju reakcje, które wynikają z przyzwyczajania organizmu do trawienia nowych pokarmów. W tym czasie pomocne może okazać się korzystanie z suplementów diety zawierających probiotyki, które wzbogacą mikroflorę jelitową i wspomogą procesy trawienne.

U tak małych dzieci (niemowląt w wieku 6-9 miesięcy), niewskazane jest podawanie naturalnych bakterii probiotycznych. Układ trawienny malucha może źle zareagować na kiszone owoce czy warzywa, a także jogurty naturalne, dlatego takie produkty najbezpieczniej jest wprowadzać do diety dziecka około 10-12. miesiąca życia.

Mikroflora jelitowa a kondycja zdrowotna

Różnorodna dieta pomaga zachować równowagę w mikroflorze jelitowej. W harmonijnym środowisku namnażają się dobre szczepy bakterii probiotycznych wspomagających procesy trawienne. Dzieci, które jedzą różnorodnie i nie unikają warzyw, owoców zawierających duże ilości błonnika, mają silniejszą mikroflorę jelitową od tych, których dieta jest monotematyczna i mało zróżnicowana.

Silna mikroflora jelitowa nie tylko wspomaga odporność, ale też wpływa na pracę układu nerwowego. W bogatym środowisku mikrobioty jelitowej namnażają się też bakterie komensalne, które przekazują informacje osią mózgowo-jelitową do mózgu. Mogą one oddziaływać na funkcje poznawcze, które u dzieci dopiero się rozwijają.

Jak widać, mikroflora jelitowa może w znaczący sposób wpływać na prawidłowy rozwój dziecka i zachowanie dobrej kondycji psychicznej.