Jak usypiać niemowlę?
Bezustanny płacz, nieprzespane noce, brak energii do działania i bezsilność… Tak w kilku słowach można podsumować bezskuteczne próby usypiania niemowlęcia. Dlaczego maleńkie dzieci tak bardzo opierają się spaniu? Jak usypiać niemowlę, aby czynność ta nie była męcząca, stresująca oraz aby nie trwała w nieskończoność? Oto kilka podpowiedzi!
Kiedy noc staje się dniem i odwrotnie
W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, że malutkie dziecko nie odróżnia dnia od nocy, nie ma jeszcze „wypracowanego” rytmu dobowego. Zaczyna się on kształtować dopiero w 2-3 miesiącu życia. Pomimo tego, że niemowlęta śpią (teoretycznie) bardzo dużo, bo średnio od 15 do nawet 20 godzin na dobę, w praktyce rodzice maluszków wcale nie mają łatwo.
Dlaczego? Przede wszystkim dziecko może budzić się co chwilę. Samo usypianie niemowlaka niejednokrotnie ciągnie się w nieskończoność, a naznaczone jest krzykiem i płaczem. Są jednak metody, które pomogą mu szybciej zasnąć.
Czy istnieje jeden sprawdzony sposób na usypianie dziecka?
Absolutnie nie. Każde dziecko jest inne. Podstawą jest obserwacja w celu jak najlepszego poznania potrzeb i preferencji niemowlaka. Musimy zapewnić mu maksimum komfortu i odpowiednio przygotować do zaśnięcia. Jeśli od początku będziemy uczyć dziecko zasypiania w łóżeczku, kołysce lub na rękach, ale przyjmując przy tym pozycję siedzącą bądź leżącą, mamy szansę uniknąć wielogodzinnych, stresujących prób usypiania na rękach z maszerowaniem po całym domu.
Dla dziecka niezwykle istotna jest bliskość rodzica, która daje poczucie bezpieczeństwa. Niekończące się chodzenie z dzieckiem na rękach, doprowadzające do bólu kręgosłupa, nie jest jednak warunkiem koniecznym.
Jak przygotować malucha do snu?
Nawet najskuteczniejsze metody usypiania niemowlaka nie przyniosą pożądanego efektu, jeśli odpowiednio nie przygotujemy się do tej czynności. Jak to zrobić? Nakarmcie malucha, zmieńcie mu pieluszkę, zadbajcie o optymalną temperaturę w pomieszczeniu i spokojną atmosferę, sprzyjającą wyciszeniu.
Zarówno uczucie głodu, dyskomfort wynikający z kontaktu z brudną, mokrą pieluszką, jak i hałas czy za niska/wysoka temperatura otoczenia to czynniki, które negatywnie wpływają na samopoczucie i zdecydowanie utrudniają zasypianie. Dopiero wówczas, gdy wszystkie powyższe kryteria zostaną spełnione, możemy podjąć próbę usypiania – niezależnie od tego, czy zastanawiamy się, jak usypiać dziecko w łóżeczku, czy na rękach.
Jak usypiać niemowlę w pierwszych miesiącach życia?
Od początku życia dziecka warto wdrażać rytm dobowy, który jest zgodny z naturalnym zegarem biologicznym człowieka, przy czym trzeba pamiętać o tym, że dziecko w pierwszych tygodniach życia nie rozróżnia jeszcze dnia i nocy.
Niemowlę powinno być karmione na żądanie, powinno mieć możliwość spać wtedy, kiedy jest senne i mieć zapewnioną aktywność w czasie, gdy nie śpi. Musimy zatem być maksymalnie elastyczni i nastawieni na potrzeby niemowlęcia. Niemniej możemy już powoli przygotowywać się do wprowadzenia stałego rytmu dnia, związanego np. z porą kąpieli.
Warto zastosować tzw. metodę 5 S. Opiera się ona na 5 elementach:
- spowijanie (otulanie dziecka)
- stabilizacja pozycji
- szumienie (wykorzystanie zabawek emitujących biały szum)
- kołysanie (z ang. swinging)
- ssanie
Na czym polega metoda 5 S i dlaczego cechuje się dużą skutecznością?
Jej efektywność jest wysoka, ponieważ opiera się na zapewnieniu warunków podobnych do tych, jakich dziecko doświadczało, będąc jeszcze w łonie matki.
Otulenie niemowlęcia kocem (specjalnym rożkiem bądź otulaczem) powoduje, że robi mu się ciepło i nieco ciasno (ale też nie za ciasno). W ten sposób zapewniamy dziecku poczucie bezpieczeństwa i istnieje spora szansa, że stanie się spokojniejsze, bardziej wyciszone.
Następnie stabilizujemy jego pozycję, tzn. możemy usiąść lub położyć się z dzieckiem i odpowiednio je podtrzymywać. Teraz czas na biały szum. Możemy sięgnąć po specjalne zabawki (np. przytulanki emitujące biały szum) lub… po odkurzacz bądź suszarkę – oczywiście włączone w innym pomieszczeniu, aby nie było za głośno.
Bardzo ważnym elementem jest kołysanie, którego dziecko przecież doświadczało przez całe 9 miesięcy, kiedy mama się poruszała. Kołysać możemy na rękach lub w kołysce. Z racji tego, że dziecko ma silną potrzebę ssania, w trakcie usypiania można podać mu pierś lub smoczek.
Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Jak usypiać dziecko w kolejnych miesiącach życia?
Kiedy dziecko skończy trzeci miesiąc życia, zaczyna powoli odróżniać noc od dnia. Obowiązkowo należy wprowadzić stały rytm dobowy. Warto wychodzić na spacer, bawić się i kąpać niemowlaka o tej samej porze, tak samo jak i wprowadzić stały rytuał usypiania o tej samej porze. Niebawem przyjdzie też czas na ustalenie tych samych godzin posiłków i drzemek.
Niemniej nadal należy obserwować malucha i reagować na jego potrzeby. Nie zabraniajmy niemowlęciu spać, gdy ewidentnie jest zmęczone (zaczyna być rozdrażnione, trze oczy, etc.) lub usypiać na siłę, gdy ma ochotę na harce.
Skoro dziecko powoli zaczyna odróżniać dzień od nocy, nie należy z dnia czynić nocy. Oczywiście powinniśmy zapewnić mu spokojne, komfortowe warunki do snu, ale podczas drzemki w ciągu dnia nie możemy całkowicie „wyłączać się” z funkcjonowania, zasłaniać okien, aby w pomieszczeniu panowała całkowita ciemność, etc. Drzemki w ciągu dnia powinny się konsekwentnie skracać na rzecz dłuższego snu nocnego.
Z kolei przed nocą musimy możliwie najbardziej wyciszyć dziecko i zachować zawsze ten sam rytuał: ciepła, relaksująca kąpiel, karmienie, układanie do snu w spokojnej atmosferze, przy przytłumionym świetle. Naturalnie dalej możemy stosować początkowe metody lub ich elementy, jak np. zasypianie przy białym szumie i kołysaniu.
Mikrobiom – jak wpływa na zdrowie matki i dziecka?
Jak długo powinno spać niemowlę?
Czas snu niemowlaka jest uzależniony od jego wieku. Noworodek śpi niemal całą dobę, wybudzając się tylko na karmienie. Wraz z rozwojem dziecka zwiększa się jego aktywność i ciekawość świata, a sen ulega skróceniu.
Sześciomiesięczne dziecko najczęściej śpi w nocy 12 godzin i ma dwie drzemki w dzień, które łącznie mogą trwać około 3 godzin. Ilość snu jest jednak indywidualna i częściowo uzależniona też od temperamentu dziecka. Roczny maluch zwykle ma już tylko jedną drzemkę w ciągu dnia.
Jak przygotować niemowlę do spania?
Usypianie noworodka i niemowlęcia to jedno z zagadnień, które budzi w rodzicach dużą obawę. Problemy ze snem są naturalne w pierwszych tygodniach życia, gdy dziecko oswaja się z nową rzeczywistością i uczy rytmu dnia. Aby pomóc mu zaaklimatyzować się w świecie, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą utrudniać zasypianie i sprawiać, że maluch staje się rozdrażniony i płaczliwy.
Małe dzieci lubią ciszę i spokój. To niby oczywiste, ale często o tym zapominamy, zabierając je do głośnych i gwarnych sklepów, do fryzjera czy w inne miejsca, w których występują bodźce, jakich nie znają z domowego zacisza. Jeśli widzimy, że po takiej wizycie dziecko jest rozdrażnione i nie chce spać, postarajmy się zrezygnować z zabierania je w takie miejsca. W domu zaś zrezygnujmy z głośnego słuchania muzyki, włączania telewizora czy sprzętów domowych, które generują dużo hałasu. Szczególnie ważne jest to w pierwszych tygodniach życia, gdy mamy w domu noworodka. Takie dzieci dopiero oswajają się z rzeczywistością, uczą nowych dźwięków i boją wielu bodźców, dlatego warto ograniczyć im stres i zapewnić komfortowe warunki do snu i rozwoju.
Dziecko, które dobrze śpi, powinno być zatem wyciszone, ale również najedzone i przewinięte. Oprócz napełnienia brzuszka i zmiany pieluszki do snu potrzebuje jedynie bliskości rodzica. Dobrze jest jednak jeszcze zadbać o dodatkowy komfort dziecka: przewietrzyć sypialnię przed snem i
zapewnić w niej temperaturę nie wyższą niż 20 stopni Celsjusza. Niemowlę do spania powinno być ubrane w oddychające bawełniane body i spodenki lub cienki pajacyk – ubranka, które nie będą krępować jego ruchów. Przykrywamy je kocykiem dobranym adekwatnie do pory roku – zimą sprawdzi się grubszy kocyk lub otulacz, wiosną i latem cienki kocyk bambusowy lub zwykła pieluszka. Dbając o te czynniki, możemy zapewnić maluchowi komfortowy sen.
Czym jest metoda 5S?
Metoda 5S to metoda uspokajania niemowlęcia. Pozwala ona wyciszyć oraz uspokoić płaczące dziecko, zapewniając mu bliskość rodzica i zwiększając jego poczucie bezpieczeństwa. Na czym polega? Na:
– opatulaniu dziecka (np. otulaczem, pieluszką czy kocykiem),
– układaniu go w pozycji bocznej (np. na swoim brzuchu, gdzie dodatkowo czuje bliskość rodzica),
– szumieniu (przy wykorzystaniu np. szumu suszarki czy odkurzacza albo dźwięków białego szumu),
– kołysaniu,
– ssaniu (na dzieci kojąco działa ssanie piersi).