Jak rozładować stres w ciąży?
Ciąża jest szczególnym stanem, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Burza hormonów, strach przed porodem, lęk o zdrowie dziecka – wszystko to negatywnie wpływa na samopoczucie i może skutkować pojawieniem się stresu.
Noszone pod sercem maleństwo także odczuwa napięcie i niepokój, z którymi boryka się jego mama. Ponadto przewlekły stres może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży oraz rozwój dziecka. To dlatego tak ważne jest, aby przyszła mama zadbała nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale również komfort psychiczny.
Relaksująca kąpiel
Doskonałym sposobem na zredukowanie stresu jest ciepła kąpiel. Już 15-30 minut spędzone w wannie świetnie rozluźni spięte mięśnie, zmniejszy bóle kręgosłupa, poprawi krążenie krwi oraz pomoże usunąć toksyny z organizmu. Bardzo ważne, aby woda nie była zbyt gorąca – jej temperatura nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza.
Przyszłe mamy, które nie wyobrażają sobie kąpieli bez piany, mogą dodać do wody płyn o delikatnym składzie, dedykowany kobietom w ciąży. Po wyjściu z wanny warto oddać się przyjemnym rytuałom pielęgnacyjnym i wmasować w jeszcze wilgotną skórę olejek lub zaangażować w to partnera.
Głębokie oddychanie
Skuteczną techniką relaksacyjną, która pozwala rozładować stres, jest świadome oddychanie. Polega ono na zaangażowaniu przepony oraz całych płuc, dzięki czemu oddech spowalnia, wydłuża się i pogłębia, a myśli uspokajają. W czasie oddychania przeponowego powietrze należy nabierać nosem, a wypuszczać ustami. Wydech powinien być nawet dwukrotnie dłuższy niż wdech.
Ważne, aby przy oddychaniu przeponowym unosiła się nie klatka piersiowa, ale dolna część brzucha. Ta technika jest również bardzo istotna w czasie porodu. Bolesne skurcze powodują, że wiele kobiet wstrzymuje oddech lub oddycha zbyt płytko, co prowadzi do szybkiej utraty sił.
Terapeutyczne działanie muzyki
Na zszargane nerwy kojąco wpływa muzyka relaksacyjna lub specjalne kompozycje odgłosów natury, które pomagają się wyciszyć. Relaks będzie jeszcze lepszy, jeśli czynniki rozpraszające zostaną ograniczone do minimum, dlatego warto na ten czas wyłączyć telefon komórkowy oraz poprosić domowników o chwilę spokoju.
Muzyka relaksacyjna nie odpowiada każdemu, więc równie dobrze można posłuchać ulubionych wykonawców i piosenek, które wprawiają w dobry nastrój.
Masaż pleców i stóp
Zmęczenie spowodowane zwiększeniem ciężaru brzucha, ból kręgosłupa, opuchnięte nogi i rozdrażnienie nie wpływają pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy. Przy tego typu dolegliwościach ulgę przyniesie masaż karku, okolicy barkowej i stóp, który z powodzeniem może wykonać partner.
Ruchy powinny być spokojne, delikatne, przypominające głaskanie. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, dobrym sposobem na zredukowanie stresu może być udanie się na specjalny masaż dedykowany ciężarnym kobietom. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli ból kręgosłupa jest szczególnie dotkliwy, niezbędna może okazać się konsultacja ze specjalistą.
Zdrowy sen
Sen wpływa na równowagę fizyczną i psychiczną całego organizmu – redukuje napięcie oraz stres, zmniejsza apatię, a więc doskonale wpływa na samopoczucie. Przyszłe mamy, które przesypiają całą noc, są bardziej odporne na infekcje, odprężone, rzadziej cierpią na migreny i bóle głowy, a także mają szansę na lżejszy poród.
Na jakość snu wpływają między innymi warunki panujące w sypialni. Optymalna temperatura powinna wynosić 18-21 stopni Celsjusza, a poziom nawilżenia powietrza około 40-60%. Przed zaśnięciem warto też dobrze wywietrzyć pomieszczenie oraz odłożyć komórkę i inne rozpraszające urządzenia.