Jak pomóc dziecku rozwinąć wyobraźnię?
Zdolność kreatywnego myślenia należy rozwijać i wspierać u dziecka od najmłodszych lat! Twórcze spojrzenie na świat to typowa cecha dziecięca i nie należy jej ograniczać, nawet jeśli dziecko patrzy na wiele spraw inaczej niż my. Warto wręcz pomagać młodemu człowiekowi w rozwijaniu wyobraźni. Dzięki temu będzie łatwiej się uczył, rozwinie swoją inteligencję, a być może odkryje swoje talenty!
Budowanie, układanie…
Klocki i puzzle to zabawki, które powinno mieć każde dziecko. Uczą logicznego myślenia, cierpliwości, a w przypadku klocków – dużej dozy kreatywności. Ale nie tylko z tych zabawek da się budować. Elementami budulcowymi nowego świata naszego dziecka mogą stać się przedmioty codziennego użytku, takie jak kubki czy różnego rodzaju puste opakowania i inne „śmieci”, którym warto dać drugie życie, czyniąc z nich zabawki kreatywne dla dziecka. Zdziwisz się, jakie konstrukcje można wznieść z pudełek po mydłach czy pastach do zębów, do czego da się wykorzystać rolkę po papierze toaletowym itd.
Stymuluj każdy zmysł
Aby rozwijać się w pełni, powinniśmy poznawać świat wszystkimi zmysłami. Tymczasem w procesie uczenia się, a nawet poznawania świata przez dziecko, zwykle najistotniejszą rolę odgrywa wzrok. Tymczasem stymulacja innych zmysłów to nie tylko ćwiczenie dla mózgu w ogóle, ale także dla wyobraźni i kreatywności, a także – skupienia.
Przy ćwiczeniach stymulujących zmysły dziecko powinno mieć zamknięte oczy. Zapoznaj je z różnymi aromatami (np. owoców, przypraw, charakterystycznie pachnących kwiatów), a następnie podsuwaj mu kolejne „próbki” i poproś, aby określiło, jaki zapach czuje. Nie zapomnij, aby mieć w zanadrzu ziarna kawy – nie tylko do ćwiczenia, ale głównie dlatego, że czyszczą one węch z poprzednio wąchanych aromatów i przygotowują zmysł powonienia na kolejne zadanie. Podobne zasady będzie miało ćwiczenie na zmysł smaku czy dotyku.
Słuch natomiast stymuluj muzyką, odgadywaniem głosów ptaków itp. Ciekawym ćwiczeniem na kreatywność jest puszczenie dziecku utworu muzycznego i poproszenie o wykonanie rysunku ilustrującego tematykę utworu.
Czytaj dziecku bajki… i zachęcaj do ich tworzenia
Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozwija ich wyobraźnię, a także zachęca do sięgania po książki, gdy tylko nauczą się czytać. To bardzo ważne w dobie telewizji, komputerów i smartfonów, w których dominuje przekaz wizualny, podający dziecku wszystko „jak na tacy” – cechy wyglądu bohaterów bajek, elementy świata, w którym żyją itd. Czytając dziecku, pozwalasz mu na wymyślenie wszystkiego samodzielnie na podstawie historii, którą słyszy. Świetne efekty przynoszą też słuchowiska czy teatry radiowe.
Zadbaj jednak nie tylko o to, aby dziecko wyobrażało sobie światy opisane przez autorów książek. Niech spróbuje stworzyć własne! Opowiedzenie wymyślonej historii, choćby krótkiej, czy dokończenie opowieści, którą zaczniesz, to wspaniały sposób, aby puścić wodze fantazji.
Zabawy tematyczne i aktorskie
Zabawy dla dzieci w dom, piratów, sklep, a także odgrywanie ról, np. postaci z bajek, to ćwiczenie dla wyobraźni, kreatywności, a także pamięci. Dziecięcy teatrzyk może mieć formę tradycyjną, tzn. wcielania się w daną rolę, mówienia określonych kwestii, bądź kreatywnej pantomimy, gdzie dziecko próbuje przekazać opowiadaną historię bez użycia słów.
Każdy może być artystą
Za pomocą rysunku dziecko stara się oddać otaczający je świat. Nawet jeśli nie przejawia ponadprzeciętnych zdolności, warto zachęcać je do rysowania wszystkiego, na co ma ochotę – czy to postaci, obiektów i sytuacji z życia codziennego, czy też wymyślonych stworów. Im dziwniejsze, bardziej fantastyczne rysunki, tym lepiej.
Nie zapominajmy o innych formach wyrażania swoich przekazów artystycznych. Część dzieci preferuje rysowanie, inne natomiast – prace w trójwymiarze, czyli np. tworzenie ludzików z kasztanów i żołędzi, postaci z plasteliny czy ciastoliny albo przedmiotów z modeliny!