Jak nauczyć dziecko myć ręce?
Mycie rąk nie jest czynnością skomplikowaną i czasochłonną. Niemniej większość dzieci ma na ten temat odmienne zdanie i uważa je za stratę czasu. Jak nauczyć dziecko myć ręce, nie zmuszając, ale zachęcając je do tego? Jak wytłumaczyć dziecku, dlatego czynność ta jest tak ważna dla zachowania higieny i zdrowia? Zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Oto kilka podpowiedzi.
Dlaczego należy myć ręce?
Większość z nas oczywiście doskonale zna odpowiedź. Regularne, higieniczne mycie rąk zdecydowanie zmniejsza ryzyko przenoszenia drobnoustrojów różnego rodzaju. W przypadku dzieci częste mycie rąk jest absolutnie niezbędne, ponieważ maluchy po prostu… uwielbiają się brudzić!
Podczas nauki poprzez zabawę odkrywają świat na wiele sposobów, a jednym z ulubionych jest wkładanie różnych przedmiotów do budzi. Co prawda dotyczy to w szczególności malutkich dzieci, ale te nieco starsze – nawet jeśli nie wkładają zabawek do ust – dotykają brudnymi rękami jedzenie, zasłaniają twarz, przecierają oczy. Dzieci dotykają różnych rzeczy i powierzchni, nie zdając sobie sprawy z tego, ile jest na nich wirusów i bakterii.
Naturalne sposoby na odporność u dziecka
Nie strasz, ale wytłumacz
Dzieci nie dostrzegają konieczności mycia rąk, bowiem nie uświadamiają sobie, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą zaniechanie tej czynności, tudzież wykonywanie jej sporadycznie i niedbale. Dla wielu dzieci sięgnięcie po ciastko lub kromkę chleba brudnymi rękami po zabawie w piaskownicy lub w błocie nie stanowi problemu. Tym bardziej nie należy więc dziwić się, że maluchy nie pamiętają o konieczności mycia rąk każdorazowo po skorzystaniu z toalety, po zabawie z psem, czy po powrocie do domu z zewnątrz.
Nawet małemu dziecku można wytłumaczyć, dlaczego i jak należy myć ręce. Powinniśmy jednak zrobić to spokojnie i rozważnie. Skąd maluch ma wiedzieć jak to robić, jeśli my tej wiedzy nie przekażemy, a następnie nie będziemy pozytywnie utrwalać? Nie powinniśmy też zbytnio straszyć malucha „niebezpiecznymi zarazkami”.
Instrukcja mycia rąk krok po kroku
Zanim zaczniemy wymagać od dziecka, aby myło ręce, sami musimy pokazać, jak to się robi.
Krok po kroku zaprezentujmy, że:
- najpierw zwilżamy ręce ciepłą wodą
- następnie namydlamy wewnętrzną powierzchnię dłoni
- splatamy palce, dalej dokładnie namydlając
- przechodzimy do porządnego mycia kciuków
- mydlimy zewnętrzną część dłoni, skupiając się na miejscach między palcami
- pocieramy paznokcie o wewnętrzną powierzchnię przeciwnej dłoni
- na końcu myjemy nadgarstki
Po przejściu każdego z tych etapów pokazujemy maluchowi, jak dokładnie spłukać ręce z mydła i wysuszyć.
Dokładne, higieniczne mycie rąk powinno trwać nie krócej niż 30 sekund.
Myjmy ręce wraz z dzieckiem. Początkowo mycie może trwać nieco dłużej niż normalnie, aby dziecko dobrze zapamiętało każdy etap i mogło bez trudu powtórzyć procedurę samodzielnie. Możemy też – w ramach ćwiczeń – myć ręce „na sucho”, aby nie marnować wody i mydła, jeśli mycie faktycznie nie jest konieczne.
Zachęćmy dziecko do tego, aby „nauczyło” myć łapki swojego ulubionego misia i inne zabawki, zanim zasiądą do podwieczorku. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tak ważnej czynności jak mycie rąk uczynić świetną zabawę! Co zrobić, aby była jeszcze lepsza?
Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?
Zabawa w mycie rąk
Wybierzmy wspólnie z dzieckiem mydło w płynie – np. w ciekawym, upatrzonym przez nie opakowaniu. Dzieci uwielbiają ponadto mydła w piance, które mocno się pienią. Urządźmy zawody podczas mycia rąk, np. kto najbardziej spieni mydło. Warto też nagradzać dziecko za każdorazowe mycie rąk nie tylko pochwałami.
Możemy przygotować specjalną tablicę (na magnesy, pieczątki, itp.), gdzie dziecko będzie zaznaczać określonym symbolem (np. uśmiechniętą buźką, kwiatuszkiem) fakt umycia rąk w konkretnych sytuacjach, np.:
- przed posiłkiem
- po powrocie do domu
- po zabawie
- po skorzystaniu z toalety
Pod koniec tygodnia, jeśli dziecku uda się regularnie i dokładnie myć ręce, możemy zaproponować jakąś nagrodę. Nie musi to być duży, kosztowny prezent. Wystarczy jakiś drobiazg lub np. popołudnie gier rodzinnych czy inne wspólne aktywności, które dziecko uwielbia, a które zdarzają się raz na jakiś czas.