Jak nauczyć dziecko literek?
Nabycie umiejętności czytania i pisania otwiera w życiu dziecka zupełnie nowy etap. Wyposażone w te dwie supermoce może wreszcie samodzielnie poszerzać swoją wiedzę i oddawać się własnej twórczości. Nie trzeba już czekać, aż mama czy tata przeczytają bajkę – można to zrobić samemu. Laurka dla babci? To już nie tylko piękne kolorowe kwiatki, ale i wypisane własnoręcznie życzenia.
Zanim jednak do tego dojdzie, dziecko musi najpierw dobrze poznać literki i stopniowo nauczyć się składać je w większe jednostki: wyrazy, zdania i całe teksty. Jak nauczyć dziecko alfabetu i kiedy jest na to dobry moment? Jakie akcesoria będą do tego przydatne?
Nauka literek – kiedy zacząć?
Zgodnie z przyjętymi dzisiaj programami nauczania dzieci uczą się alfabetu dopiero w zerówce i kontynuują ten proces w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Wielu pedagogów uważa jednak, że literki mogą być stopniowo wprowadzane znacznie wcześniej. Według obserwacji znanej pedagożki Marii Montessori i innych uznanych specjalistów od dziecięcego rozwoju, dzieci między 3. a 6. rokiem życia są w stanie opanować alfabet i nauczyć się czytać w kilka miesięcy, podczas gdy starszym dzieciom może to zająć nawet ponad dwa lata.
Jeśli więc maluch przejawia zainteresowanie literkami i cyferkami wcześniej niż się tego spodziewaliśmy, nie ma na co czekać – warto to wykorzystać.
Jak nauczyć dziecko literek?
Nauka literek i cyferek w wieku przedszkolnym nie odniesie pożądanego skutku, jeśli będzie przybierać formę przymusu czy obowiązku. Powinna być więc sprytnie i zgrabnie wkomponowana w zabawę i w elementy otoczenia malucha. Dzieci mogą oswajać się z literkami już w okresie niemowlęcym – warto wybierać dla nich wtedy zabawki z motywami literek.
W poznawaniu i utrwalaniu kolejnych partii alfabetu bardzo pomagają przeróżne zabawy i gry z literkami. Często nie potrzeba do nich wielu rekwizytów. Dziecko może bowiem poznawać z Tobą kolejne literki np. podczas rysowania, wplatając je w pomysłowy sposób do tworzonych przez siebie obrazków, czy na spacerze – możecie wcielić się w detektywów i wspólnie spróbować odnaleźć w otoczeniu jak najwięcej literek A czy K.
Podczas takich zabaw warto jednak wykorzystywać także gotowe pomoce „naukowe”:
- klocki z literkami
- kolorowe książeczki interaktywne
- gry uczące literek i cyferek, np. literkowe memo, domino i puzzle
- karcianki z cyferkowym motywem
Korzystając z nich, maluch zacznie samoistnie przyswajać i utrwalać kolejne partie alfabetu, a także – co równie ważne – będzie kojarzył naukę z czymś przyjemnym i ekscytującym. To zaś z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi mu start w szkole.