Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Uważasz, że już najwyższy czas, aby twój maluch przestał nosić pieluszki? Dowiedz się, jak nauczyć go korzystać z nocnika.
Są takie momenty w życiu rodzica, kiedy odczuwa on nie tylko ogromną dumę z nowej umiejętności nabytej przez swoją pociechę, ale też związaną z tym… wielką ulgę. Niektóre z czynności, których malec się nauczył, ułatwiają mu bowiem samodzielne funkcjonowanie w różnych sytuacjach np. w przedszkolu, i sprawiają, że codziennych rodzicielskich obowiązków ubywa. Jedną z takich kluczowych kompetencji jest bez wątpienia samodzielne korzystanie z nocnika, a później z toalety.
Nauka korzystania z nocnika zwykle przychodzi dzieciom dość naturalnie i nie powinna sprawiać większych problemów. Przyda się jednak spora doza cierpliwości i… kilka przydatnych trików, które mogą ułatwić ten proces. Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?
Nauka korzystania z nocnika – kiedy zacząć?
Jako świeżo upieczona mama na pewno zaczęłaś już dostrzegać pewną prawidłowość. Otóż rozwój dziecka nie poddaje się żadnym sztywnym harmonogramom. Zwłaszcza, gdy mowa o nabywanych nowych umiejętnościach i kompetencjach. Podobnie jest z samodzielnym korzystaniem z nocnika.
Zwykle wskazuje się, że dziecko jest gotowe samodzielnie korzystać z toalety między 18. a 24. miesiącem życia. Najważniejsze w tym wypadku jest jednak nie kryterium wieku, a zauważalne zainteresowanie dziecka tym tematem.
Jeśli twoje dziecko:
- rozumie już proste polecenia i potrafi się do nich zastosować
- utrzymuje suchą pieluszkę przez ponad 2 godziny
- jest wyraźnie zaciekawione kwestiami fizjologii i samym nocnikiem
to znaczy, że możesz spróbować nauczyć je samodzielnie korzystać z nocnika, nawet jeśli jest nieco młodsze niż wskazują wspomniane “widełki” wieku.
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Przystępując do nauki korzystania z nocnika, warto mieć na uwadze kilka ważnych zasad i zadbać o szczegóły, które pomogą uprościć dziecku cały proces nauki siadania na nocniku.
O czym musisz pamiętać?
- Nic tak nie pomoże dziecku zrozumieć, o co tak naprawdę ci chodzi, jak… demonstracja. Pokaż mu, jak siada się na nocniku, i wyjaśnij, że właśnie w ten sposób wszyscy dorośli korzystają z toalety na co dzień. Zachęć je do wstąpienia w ten sposób do klubu “poważnych, dużych ludzi”.
- Sadzaj dziecko na nocnik ok. 15-30 minut po zakończeniu posiłku. W ten sposób wykorzystasz naturalną tendencję organizmu do wypróżnienia po posiłku i oszczędzisz maluchowi stresu.
- Nie okazuj swojego niezadowolenia czy zniecierpliwienia, jeśli próby twojej pociechy nie przynoszą rezultatów. Wspieraj je i zachęcaj, by dalej próbowało – aż misja zakończy się sukcesem.
- Dopilnuj, by dziecko w czasie uczenia się korzystania z nocnika nosiło wygodne ubranka, które w łatwy sposób może samo zdjąć. Jednoczęściowe śpioszki czy kombinezony zdecydowanie się nie sprawdzą i mogą tylko zniechęcić malucha do dalszych prób korzystania z nocnika.
Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?
Kiedy odpieluchować dziecko?
Odpieluchowanie dziecka to proces, który warto rozpocząć w okolicach 2. urodzin dziecka. Dwulatek często zaczyna komunikować swoje potrzeby fizjologiczne, chwyta za pieluszkę, kiedy robi siusiu. To dobry czas na naukę nocnikowania. Warto stopniowo przyzwyczajać do tego dziecko, uważnie obserwując jego reakcje i w żaden sposób nie wywierając nacisku.
Dobrym pomysłem jest sadzanie dziecka na nocnik każdego ranka tuż po przebudzeniu, by je oswoić z tym przedmiotem. Jeśli jednak dziecko reaguje płaczem i krzykiem, broni się przed nocnikiem, lepiej na jakiś czas zaniechać prób. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do tego, że dziecko się zniechęci i nie będzie chciało w ogóle korzystać z nocnika.
Dobrym sposobem jest rozpoczęcie odpieluchowania w ciepłych miesiącach. W takiej sytuacji wystarczy malucha brać na spacer bez pieluszki. Jeśli zauważy, że jej nie ma, a po zrobieniu siusiu ma mokre spodenki, może zacząć szybciej komunikować swoje potrzeby.
Oczywiście rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość (i zabierać ze sobą zawsze ubrania na zmianę), bo proces odpieluchowania trochę potrwa. Zazwyczaj jednak około 3. roku życia dzieci już sprawnie korzystają z nocnika lub nakładek na sedes, a pieluszki nie są już potrzebne nawet w nocy.
Od czego zacząć naukę korzystania z nocnika?
Naukę korzystania z nocnika najczęściej zaczyna się u dzieci około 18. miesiąca życia. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ niektóre maluszki już po 1. urodzinach będą zainteresowane nocnikowaniem, podczas gdy inne zareagują płaczem na każdą próbę posadzenia ich na nocniku.
Zasada jest jedna – nie należy do niczego zmuszać dziecka. Przygodę z nocnikowaniem najlepiej rozpocząć od zabawy. Dobrze jest kupić kolorowy nocnik oraz wyposażyć się w książeczki opowiadające o tym, jak wygląda nauka korzystania z nocnika. Następnie zachęcamy malucha do siadania na nocniku w formie zabawy, przyzwyczajając go do przedmiotu.
Jeśli dziecko stanowczo odmawia, warto zrobić przerwę, a za jakiś czas spróbować ponownie. Nie należy martwić się ani niepokoić – dziecko ma czas do 3. roku życia, by zacząć załatwiać swoje potrzeby na nocniku lub nakładce na toalecie.
Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Dziecko dojrzewa do nauki nocnikowania z reguły około 2. roku życia. U niektórych dzieci może to nastąpić wcześniej, a u innych później. Przyjmuje się jednak, że do 3. roku życia maluch powinien zostać odpieluchowany.
Aby nauczyć dziecko korzystać z nocnika, należy zacząć go oswajać z tym przedmiotem. Dobrze jest zabrać malucha do sklepu i pozwolić mu wybrać model nocnika, np. z ulubioną aplikacją bohaterów z bajek. Warto wprowadzić rutynę i każdego dnia po przebudzeniu sadzać malucha na nocnik (nawet na początku w pieluszce), by nauczyć go nowego nawyku. W nauce nocnikowania poleca się sięgnięcie po książeczki zachęcające do korzystania z nocnika.