Jak wspierać organizm dziecka w czasie oraz po infekcji?
Każda infekcja jest obciążeniem dla organizmu. W czasie choroby musi on radzić sobie z działaniem bakterii, które nie wpływają pozytywnie na jego pracę. Dlatego tak ważne jest, by wspierać organizm w tym trudnym czasie.
Nikt nie lubi chorować – nawet my, dorośli, a co dopiero dzieci. W czasie infekcji cierpimy na nieprzyjemne dolegliwości dróg oddechowych, brak apetytu, rozdrażnienie i brak energii. W tym czasie nic nas nie cieszy i na wiele rzeczy zwyczajnie nie mamy siły.
Podobnie jest z małymi dziećmi. Infekcja jest dla nich stanem, którego nie rozumieją, dlatego wzbudza ich zaniepokojenie. Są wtedy często zmęczone albo marudne, płaczą i oczekują od rodzica pomocy. Nie jest to łatwy czas dla całej rodziny, ale wbrew pozorom można zrobić dużo, by łatwiej go przetrwać.
Umil dziecku ten czas
W czasie infekcji dzieci nie mają siły, by samodzielnie się bawić. Warto w tym okresie decydować się na proste aktywności, które nie odbiorą im energii potrzebnej do walki z infekcją, a jednocześnie umilą czas spędzony w domu. Zabawy rysunkowe, malowanie farbami, wyklejanki, zabawy manualne z makaronem czy ryżem, a także książki czy puzzle to świetne sposoby na zorganizowanie dziecku dnia.
Dobrze jest dobierać aktywności do zainteresowań dziecka. Jeśli maluch lubi grać w gry planszowe i ma jedną ulubioną, w którą najchętniej chciałby grać cały czas, nie narzucajmy mu na siłę innych zabaw, ale pozwólmy spędzić czas w taki sposób w jaki chce. To poprawi nastrój dziecka i wpłynie na samopoczucie wszystkich członków rodziny.
Dobrym pomysłem na przetrwanie infekcji jest również zrobienie dziecku małego prezentu, który osłodzi mu czas spędzony w domu. Nowa książeczka opisująca przygody ulubionych bohaterów, farby plakatowe i blok czy kredki i kolorowanka to prezenty, które nie generują dużych wydatków finansowych, a mogą sprawić maluchowi wiele radości.
Rola właściwego nawadniania
W czasie infekcji istotne jest to, co je i pije dziecko. Nawadnianie odgrywa kluczową rolę, ponieważ częste sięganie po różnego rodzaju napoje pozwala wypłukać z organizmu drobnoustroje odpowiedzialne za wywołanie infekcji. Najlepiej, by maluch pił niegazowaną wodę, ale jeśli nie chce, można podawać mu również owocowe herbatki czy domowe napary rozgrzewające, np. z sokiem malinowym, imbirem i miodem (dla przedszkolaków).
Dobrą metodą zachęcającą dziecko do picia, jest poproszenie go o pomoc w przygotowaniu takiego napoju. Jeśli dziecko samodzielnie doda do kubka cytrynę albo pomarańczę, miód i sok z malin albo czarnego bzu, z większą chęcią wypije taki napój mocy. Starsze dzieci mogą pić również herbatkę z lipy, która działa rozgrzewająco i napotnie na organizm.
Rola diety
Oprócz nawadniania istotne jest także to, co spożywa dziecko. W czasie infekcji warto stosować lekkostrawną dietę, która nie obciąży nadmiernie organizmu. Sycące i pożywne warzywne zupy, kasze z warzywami, rybą czy mięsem, owoce dostarczą witamin i składników odżywczych, wspierając układ odpornościowy w walce z infekcją.
Warto w tym okresie sięgnąć także po wszelkiego rodzaju kiszonki, które zawierają dobre bakterie probiotyczne. Wspomagają one mikrobiom i wspierają pracę jelit, dzięki czemu wpływają na procesy zachodzące w układzie immunologicznym. Kiszone warzywa i owoce, kefiry i jogurty naturalne to dobre źródła bakterii kwasu mlekowego, które wspierają mikroflorę jelitową. Dzieci też zwykle chętnie je akceptują. Owsianka z bakaliami, gorzką czekoladą i jogurtem naturalnym czy dodatek kiszonego ogórka do kanapek to rzeczy, które dość łatwo można „przemycić” w dziecięcym menu i w ten sposób włączyć do jadłospisu dobre bakterie probiotyczne.
Wpływ diety na odbudowę mikroflory jelitowej
Zbilansowana dieta, pełna błonnika, witamin, mikroelementów oraz dobrych bakterii probiotycznych, wspomaga organizm oraz mikroflorę jelitową. Bardzo ważne jednak jest, aby nie rezygnować z racjonalnego żywienia również po pokonaniu infekcji.
Przywrócenie równowagi w mikroflorze jelit to złożony i długotrwały proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Stosowanie w tym czasie zbilansowanej diety, zawierającej dużo błonnika, regulującego pracę jelit, a także dobrych bakterii probiotycznych wspomagających mikrobiom, jest bardzo ważne.
Stosując powyższe rady, dbając o dietę, właściwe nawodnienie, podaż dobrych bakterii probiotycznych, a także umilając dziecku czas spędzony w domu, zadbamy o organizm oraz nastrój całej rodziny.