Ile powinno spać dziecko?
Zastanawiasz się, czy twoje dziecko nie śpi przypadkiem za długo? Sprawdź, ile tak naprawdę powinno spać niemowlę.
W czasie, gdy Ty pracujesz, sprzątasz, gotujesz, czytasz, oglądasz serial, prasujesz czy robisz zakupy, niemowlę zwykle śpi i je. To zupełnie normalne – maleństwo ma wówczas do wykonania niezwykle ważną misję, w której zarówno sen, jak i jedzenie odgrywają kluczowe role. Chodzi rzecz jasna o szybki, dynamiczny wzrost i harmonijny rozwój organizmu. Mimo to niektórym rodzicom może się wydawać, że ich niemowlak śpi zbyt długo.
Czy to może być powód do niepokoju? Ile śpi noworodek, a ile powinno spać roczne dziecko? Nie martw się – te i podobne pytania zadają sobie na co dzień tysiące młodych rodziców, którzy dopiero uczą się wszystkiego o rozwoju swojego maleństwa. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, żeby samemu spać spokojnie.
Ile powinien spać noworodek?
W pierwszych tygodniach swojego życia dziecko zwykle przesypia zdecydowaną większość doby – 18-20 godzin to norma. Pozostałą część doby zajmują jedzenie i czynności higieniczne wykonywane przez rodziców.
Taka ilość snu w tym pierwszym okresie życia jest zupełnie normalna, a wręcz bardzo potrzebna, szczególnie z uwagi na specyficzne potrzeby centralnego układu nerwowego maluszka. Nie jest on wówczas jeszcze w pełni ukształtowany: gdyby dziecko spało mniej, jego układ nerwowy nie mógłby sobie poradzić z przyswojeniem i przetworzeniem wszystkich docierających do niego bodźców.
Ile powinno spać niemowlę?
Orientacyjne zapotrzebowanie na sen stopniowo obniża się wraz z wiekiem dziecka.
- w wieku 6 tygodni: 15-17 godzin na dobę
- w wieku 4-8 miesięcy: 14-15 godzin na dobę
- w wieku 12 miesięcy: ok. 12 godzin na dobę
Trzeba jednak pamiętać, że są to raczej dane poglądowe i nie wszystkie dzieci będą spały tak samo długo. Niektórym potrzeba nieco więcej snu, innym mniej – i o ile nie są to znaczne odstępstwa od średniego zapotrzebowania na sen, nie ma powodu do niepokoju.
Warto też zaznaczyć, że ważna jest nie tylko ilość snu, ale także rytm dobowy dziecka. Patrzymy więc nie tylko na to, ile śpi niemowlę, ale też jak ta ilość snu rozkłada się w ciągu doby i jak długie są kolejne okresy snu.
Kilkudniowe dzieci budzą się często, bo fazy ich snu są bardzo krótkie – liczą 50-60 minut. Z wiekiem coraz bardziej się one wydłużają: dwumiesięczne dziecko za jednym razem zwykle przesypia dwie godziny, a w wieku 6 miesięcy niektóre dzieci potrafią już nawet przespać bez żadnych przerw całą noc.