Edukacyjne gry i zabawy dla dzieci
Spędzanie czasu z dzieckiem w domu nie musi oznaczać siedzenia przed telewizorem czy tabletem. Warto postawić na zabawy i gry edukacyjne dla dzieci, które – poza dobrą rozrywką – dostarczają solidnej dawki wiedzy i pozwalają rozwijać nowe, przydatne umiejętności.
1. Gry edukacyjne online
Jednym z pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem są gry edukacyjne online, np. gry matematyczne, językowe, przyrodnicze, różnego rodzaju labirynty dla dzieci, łamigłówki, rymowanki dla dzieci, quizy z poszczególnych dziedzin czy z wiedzy ogólnej.
Istnieje wiele stron dedykowanych dzieciom, które są przestrzenią bezpieczną, oferującą darmowy dostęp do nauki poprzez zabawę. Aby dziecko chętnie z nich korzystało – bez poczucia, że jest to obowiązek i nauka – musimy oczywiście dostosować poziom edukacyjnych gier i zabaw do wieku, umiejętności i zainteresowań malucha.
2. Puzzle
Puzzle to jedna z tych form rozrywki, którą każdy doskonale zna, ale już nie każdy wie, jak pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Układanie puzzli stymuluje zarówno myślenie logiczne, jak i abstrakcyjne, rozwija inteligencję przestrzenną, kreatywność i wyobraźnię. Dzięki puzzlom dziecko ćwiczy swoją wytrwałość i koncentrację, a także motorykę małą.
Jeśli do tej pory dziecko nie układało puzzli, warto zacząć od układanki z niewielką liczbą elementów, o prostym wzorze, aby mogło szybko osiągnąć sukces i poczuć satysfakcję. Następnie możemy sięgać po puzzle bardziej skomplikowane – z mniejszymi elementami i z większą ich liczbą. W ramach ciekawostki warto dodać, że poza klasycznymi puzzlami istnieją także m.in. puzzle kuliste, trójwymiarowe i 4D.
3. Szachy i warcaby
Zarówno szachy, jak i warcaby to bardzo wciągająca gra, gdy już pozna się jej podstawowe zasady. Warto zachęcić dziecko do tego rodzaju aktywności, bowiem gra ta uczy cierpliwości, koncentracji, myślenia logicznego, przestrzennego i strategicznego, pomaga ćwiczyć pamięć i rozwija wyobraźnię.
Poza klasycznymi szachami istnieją również m.in. szachy piętrowe, dla trzech, a nawet czterech osób (dzięki czemu jednocześnie może zagrać cała rodzina).
Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci
4. Gry planszowe
Istnieje niezliczona ilość gier planszowych, wśród których z powodzeniem możemy wybrać te najbardziej odpowiadające zainteresowaniom i umiejętnościom dziecka. Wiele gier planszowych ma charakter edukacyjny i terapeutyczny.
Bez względu jednak na to, jaką planszówkę wybierzemy, grając wraz z dzieckiem, uczymy go cierpliwości, skupienia uwagi, zasad fair play, zdrowej rywalizacji, wspieramy jego kreatywność i wyobraźnię. Co równie ważne, dziecko może uczyć się cieszyć swoimi sukcesami i w konstruktywny sposób radzić sobie z przegraną.
5. Domowe laboratorium
Proste doświadczenia chemiczne i fizyczne to świetny sposób na ciekawe spędzenie czasu w domu. To także sposób na naukę poprzez zabawę, na rozwijanie wyobraźni i pasji do odkrywania tajemnic świata.
Do wykonania wielu ciekawych doświadczeń wystarczą proste składniki, które z pewnością mamy w domu lub możemy łatwo zdobyć, jak np. mąka, sól, olej, płyn do naczyń, soda oczyszczona czy pianka do golenia. Na przykład ostatnie dwa składniki pozwolą stworzyć… sztuczny śnieg! Możemy też zrobić m.in. wybuchający wulkan, własną ciastolinę czy piękne kryształki
Istnieje mnóstwo pomysłów na edukacyjne gry i zabawy dla dzieci w domowym zaciszu. Każdego dnia możemy podejmować inne aktywności i zaskakiwać dziecko kolejnymi ciekawymi propozycjami.