Czym są probiotyki i jak działają na organizm?

O bakteriach zamieszkujących nasze jelita jest ostatnio coraz głośniej. Okazuje się, że nie tylko wzmacniają układ pokarmowy w trakcie przyjmowania antybiotyków, ale mają zbawienny wpływ na cały organizm.

Może o tym nie wiesz, ale w Twoich jelitach mieszka cała armia dobroczynnych bakterii, które mają wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Jak dbać o równowagę mikrobiomu? Probiotykami, zawartymi m.in. w kiszonkach, ale również w preparatach aptecznych, które dostarczają do organizmu nowe dobre bakterie. Sprawdź, dlaczego warto je przyjmować.

Probiotyk na jelita

Warto przyjmować go zwłaszcza podczas biegunki. Uzupełnia też wyjałowioną florę po antybiotykoterapii. Silne antybiotyki zwalczają nie tylko te złe, ale i dobre bakterie, przez co osłabiają mikroflorę jelit. Dobre bakterie w jelitach uzupełnisz wtedy probiotykami.

Probiotyki w ciąży

W tym okresie musisz silniej zadbać o mikroflorę jelitową, zarówno własną, jak i dziecka. U maluszka zaczyna się ona kształtować, gdy dziecko jest jeszcze w twoim brzuchu. Dlatego można przyjmować wtedy probiotyki, które uzupełnią armię dobroczynnych bakterii.

Probiotyki dla niemowlaka

Są dla niego ważne, zwłaszcza jeśli rodzisz przez cesarskie cięcie. Dziecko może mieć wtedy mniej różnorodną florę, bo naturalnie otrzymuje ją od matki, przechodząc przez kanał rodny. Dlatego warto uzupełniać ich mikrobiom, podając im specjalny probiotyk dla niemowląt w formie preparatu w kropelkach. W tej formie z łatwością podasz je nawet noworodkowi.

Dobre bakterie poprawiają humor

Zaburzona mikroflora może mieć też wpływ na obniżony nastrój. Wszystko dlatego, że serotonina, czyli hormon szczęścia jest produkowany w większości w jelitach1. Duża ilość dobrych bakterii w nich, oprócz poprawy humoru może mieć wpływ na zmniejszenie uczucia zmęczenia i spadku energii.

Jak stosować probiotyki?

Najlepszy probiotyk to taki, który zawiera tylko przebadane szczepy i najlepiej kilka, a nie tylko jeden. Jak przyjmować probiotyk? Najlepiej przez cały rok, robiąc co kilka miesięcy przerwę. A po antybiotykach przynajmniej przez trzy miesiące, idealnie około pół roku, bo tyle odnawia się wyjałowiona flora bakteryjna jelit.


Bibliografia:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/kc/serotonin-facts-232248
  2. Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej Gerard E. Mullin
  3. Dieta w chorobach autoimmunologicznych dr n. med. Mirosława Gałęcka
  4. Szczęśliwe jelita Vincent Pedre