Czy mikrobiota jelit może wpływać na masę ciała?
Mikrobiota jelit może oddziaływać na pracę wielu układów w organizmie człowieka, a także wywierać bezpośredni wpływ na masę ciała. W jaki sposób?
Mikrobiota jelitowa to skomplikowany system, w którym bytują miliardy mikroorganizmów. Jeśli panuje w niej naturalna równowaga, zasiedlają je różnorodne organizmy, które wspierają funkcjonowanie układu trawiennego, odpornościowego, a także nerwowego.
Każda zmiana stanu mikroflory jelitowej może doprowadzić do zmiany naturalnie panującej w niej równowagi. Jak wynika z badań, ma to niebagatelny wpływ także na gospodarkę węglowodanową i masę ciała.
Mikrobiom człowieka a jego waga
Czy bakterie i mikroorganizmy bytujące w ciele człowieka są w stanie wpływać na jego masę ciała? Okazuje się, że tak. Mikrobiom jest rzeczą indywidualną, która kształtuje się przez całe życie człowieka (choć najmocniej przez pierwsze 3 lata życia). Tak jak każdy z nas ma inny mikrobiom, wynikający z naszego sposobu odżywiania, historii przebytych chorób, środowiska, w jakim żyjemy, a także przyjmowanych leków; tak można odnaleźć pewne podobieństwa i różnice u osób, które są szczupłe i otyłe. Okazuje się, że skład mikroflory jelitowej jest inny u osób szczupłych, które mają prawidłową wagę, a inny u osób otyłych.
Szczupła sylwetka a mikroflora jelitowa
Osoby otyłe i walczące z nadprogramowymi kilogramami powinny nie tylko zmienić tryb życia, ale także wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające probiotyki. Okazuje się, że zróżnicowanie środowiska mikrobioty jelit i przywrócenie jej prawidłowej równowagi może wspomóc procesy trawienne, a co za tym idzie, przyczynić się do przyspieszenia utraty zbędnych kilogramów.
Aby mikroflora jelitowa pracowała prawidłowo, potrzebuje dobrych bakterii, które pozwalają jej zachować naturalną równowagę. Równie istotne jak probiotyki (które znajdziemy m.in. w kiszonych owocach, warzywach, jogurtach, maślankach czy kefirach sojowych) są prebiotyki. Pozwalają one odżywić bakterie, stymulują ich aktywność, dzięki czemu umożliwiają ich prawidłowy wzrost. Prebiotyki to między innymi produkty zbożowe (np. płatki owsiane), ale też banany, czosnek, cebula czy cykoria.
Wzbogacenie diety w prebiotyki oraz w probiotyki może pomóc zachować harmonię i równowagę w jelitach. Dzięki temu wzrasta liczba bakterii komensalnych, wpływających m.in. na funkcjonowanie układu nerwowego (m.in. zachowania prawidłowej kondycji psychicznej).
Probiotyki mogą pomóc przywrócić mikroflorze jelitowej równowagę, ale nie sprawią, że tkanka tłuszczowa zniknie.
W połączeniu z aktywnością fizyczną, zmianą nawyków żywieniowych i zdrową, zbilansowaną dietą, mogą jednak zdziałać wiele dobrego. Osoby otyłe i walczące z nadwagą mogą skorzystać z porady dietetyka, który pomoże im ułożyć odpowiednio zbilansowany plan żywienia, bogaty w prebiotyki i probiotyki, pozytywnie wpływający na funkcjonowanie mikrobioty jelitowej.