Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Kiedy jesteś w stresie, z pewnością pomagają ci proste ćwiczenia oddechowe, joga albo oddanie się ulubionemu hobby. Jednak nie tylko dorośli muszą czasami ukoić nerwy. Poznaj dobre techniki i ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, które także czasami są zestresowane nadmiarem obowiązków, problemami w szkole albo w domu.
Techniki relaksacyjne dla dzieci – jak złagodzić stres u dzieci?
Każdy człowiek, niezależnie od wieku, czasami przeżywa stres. Dla dziecka przyczyną napięcia nerwowego może być zła ocena w szkole, konflikt z rówieśnikami albo sprzeczka rodziców. Ważne, aby pamiętać, że nie powinno się bagatelizować dziecięcych stresów tylko dlatego, że są mniej „dorosłe”. Mało tego, jeżeli twoja pociecha już od najmłodszych lat nauczy się, jak radzić sobie w momentach stresu, ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci wejdą jej w krew i będzie wiedziała, jak radzić sobie z napięciem nerwowym w przyszłości.
Na początek warto pamiętać, że techniki relaksacyjne dla dzieci wcale nie muszą być skomplikowane i „poważne”. Mogą być nimi łatwe ćwiczenia oddechowe, zabawy relaksacyjne albo oddanie się ulubionej pasji. Dla jednego dziecka będzie nią malowanie, dla innego jazda na rowerze, spacer albo po prostu szczera rozmowa z rodzicem na temat codziennych problemów i niepokojów.
Ciekawe aktywności działają również poprzez odwrócenie uwagi dziecka od problemu. Dobrym przykładem są piosenki relaksacyjne dla dzieci, które można podśpiewywać wraz z pociechą.
Stres u dzieci – jak sobie z nim poradzić?
Ćwiczenia oddechowe dla dzieci
Ćwiczenia oddechowe dla dzieci mają tę zaletę, że można wykonywać je wszędzie: w domu, szkole, na podwórku. Są proste, ale skuteczne, bo stres u dzieci i dorosłych objawia się właśnie przyspieszonym oddechem i już samo przywrócenie go do równowagi może być pomocne.
Najłatwiejsze ćwiczenie oddechowe polega na powolnym wdychaniu i wydychaniu powietrza. Można je powtarzać na przykład codziennie przed snem. Inne proste ćwiczenia oddechowe dla dzieci mogą wyglądać następująco:
- Dziecko kładzie się na wznak z pluszową zabawką na brzuchu. Oddycha spokojnie w taki sposób, jakby chciało ukołysać pluszaka do snu.
- W pozycji siedzącej dziecko przykłada do ust zwiniętą dłoń tak, jakby miało nadmuchać balon. Wyobraża sobie, że balon rośnie z każdym głębokim i spokojnym oddechem. Kiedy jest już bardzo duży, dziecko uwalnia go i obserwuje, jak balon kołysze się w powietrzu. 1
Łatwe ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci
Techniki relaksacyjne dla dzieci zawsze obejmują ćwiczenia oddechowe, jednak nie tylko w ten sposób można uspokoić nerwy. Innymi przykładami technik relaksacyjnych są:
- „Leniwy kot”: w trakcie tego ćwiczenia dziecko powinno udawać, że jest rozleniwionym, mruczącym kotem. Może szeroko ziewnąć, zamiauczeć, zrobić ćwiczenie „koci grzbiet” i przeciągać się w taki sposób, aby rozciągnąć grzbiet i kończyny. Każdy ruch powinien być wykonywany spokojnie i bez pośpiechu.
- „Piórko/ posąg”: ćwiczenie polega na tym, że dziecko udaje, że jest lekkim piórkiem unoszącym się w powietrzu. Po 10 sekundach takiego „lotu” zastyga niczym posąg i przez kolejne sekundy nie może się poruszyć. Po tym czasie znów na 10 sekund zamienia się w piórko.
- Piłeczka antystresowa (można wykonać ją samodzielnie, wystarczy napełnić pusty balon kaszą lub soczewicą): dziecko może ją ugniatać, miętosić, przekładać z jednej dłoni w drugą – choć ćwiczenie jest proste, dobrze łagodzi napięcie mięśni u dzieci (i dorosłych) oraz przyjemnie masuje dłonie.2
Dobre ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci to także joga dla dzieci, którą mogą uprawiać nawet kilkulatki! Ten pochodzący z Indii program ćwiczeniowy łączy w sobie ćwiczenia oddechowe z przyjmowaniem określonych pozycji zwanych asanami. Joga wpływa korzystnie na sylwetkę, postawę, poziom energii, a także jest sprawdzonym sposobem na relaks.3
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci: medytacja, uważność, joga
Zabawy relaksacyjne albo piosenki relaksacyjne dla dzieci na pewno przydadzą się w chwilach zwiększonego napięcia i wszelkich codziennych problemów. Omawiając ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, nie sposób jednak nie wspomnieć o medytacji, która ma wiele wspólnego z jogą, która również jest doskonałą techniką relaksacyjną dla dzieci.
Warto zaznaczyć, że medytacja dla dzieci, jak i osób dorosłych to szereg różnych technik, na przykład powtarzanie mantry lub słuchanie muzyki do medytacji. Medytacją jest także uważność, która polega na koncentrowaniu się na chwili obecnej bez oceniania jej, swoich uczuć i emocji.
Ćwiczenia dla dzieci – jaka aktywność jest najlepsza dla dziecka w wieku szkolnym?
Tego rodzaju medytacja dla dzieci może być praktykowana właściwie cały czas – możesz uczyć dziecko skupiania uwagi tylko na jedzonym posiłku (nie na smartfonie, laptopie czy telewizorze), spacerze (skupianie się na widoku nieba, otoczenia, dźwiękach), zabawie. Co istotne, wszelkie ćwiczenia oddechowe dla dzieci lub inne techniki relaksacyjne powinny być praktykowane w spokoju i wyciszeniu, tylko wówczas będą skuteczne.
Czy ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci służą tylko łagodzeniu nerwów? To oczywiście ich główny cel, jednak nie jedyny. Medytacja dla dzieci oraz inne techniki relaksacyjne to lepsza koncentracja i mniej problemów z zasypianiem, które często dotykają dzieci, zwłaszcza rozkojarzone i zestresowane. Wiele z metod relaksacyjnych na pewno spodoba się także dorosłym i można je wykonywać całą rodziną.
Bibliografia:
- Relaxation Techniques for Kids: Benefits, Examples & Resources.
https://online.regiscollege.edu/master-science-applied-behavior-analysis/relaxation-techniques-for-kids/ Data dostępu: 7.09.2020. - Relaxation Activities to Do at Home with Kids. https://www.savethechildren.org/us/what-we-do/emergency-response/coronavirus-outbreak/resources/easy-at-home-relaxation-activities-to-help-calm-kids Data dostępu: 7.09.2020.
- Grin-Walaszek A. Joga dla dzieci – redukuje stres, ułatwia koncentrację i wzmacnia kręgosłup. https://dziecisawazne.pl/zdrowy-przedszkolak-joga-dla-dzieci/ Data dostępu: 7.09.2020.