5 najfajniejszych zabaw dla dzieci

Każde dziecko musi się bawić. Zabawa przygotowuje maluchy do życia, rozwija ich zdolności, koordynację ruchową, motorykę, sprawia, że mózg pracuje na najwyższych obrotach, budzi ciekawość świata oraz po prostu daje dużo radości. Ciekawe zabawy organizowane w domu pozwolą spędzić czas radośnie i pożytecznie – bez telewizora.

Kalambury

Kalambury rozwijają kreatywność i wyobraźnię, umiejętność dopasowywania oraz tworzenia rozwiązań – czasem oryginalnych i wymagających pomysłowości! A przy tym dostarczają dużo śmiechu. To gra, która bawi nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Zasady są proste: wybieramy kategorię tematyczną, a jeden zawodnik dostaje do pokazania lub narysowania hasło (np. pokazane na karteczce przez prowadzącego).

Dziecko nie może używać podczas prezentacji żadnych słów – jedynie odegrać pantomimę lub stworzyć rysunki tak, aby naprowadzić graczy na właściwy trop. Pokazujący/rysujący może jedynie wskazywać, kto jest bliski rozwiązania zagadki. Kalambury to zabawa zarówno na rodzinne wieczory, jak i gwóźdź programu dziecięcych imprez, np. urodzin.

„Ciepło” i „zimno”

Gracze chowają gdzieś w domu umówiony przedmiot – w tym czasie jednej osoby nie ma w pomieszczeniu. Następnie ta osoba wraca i rozpoczyna poszukiwania przedmiotu. Jako wskazówki służyć mu mają słowa „ciepło” (czyli jest już blisko) oraz „zimno” (oddala się od schowanego obiektu).

Co więcej, gdy uczestnik oddali się już bardzo mocno od przedmiotu, można krzyczeć „bardzo zimno”, „mróz”, natomiast gdy odkrycie znaleziska jest już tuż tuż – krzyczy się „gorąco”. Gdy przedmiot zostanie znaleziony, w rolę poszukiwacza wciela się kolejny uczestnik.

„Pomidor”

To z pozoru prosta… ale w rzeczywistości bardzo trudna zabawa. Zasady zna chyba większość z nas – wybranemu uczestnikowi zadajemy pytania, a jego jedyną odpowiedzią na każde z nich ma być słowo „pomidor”. I przy tym uczestnikowi nie wolno się zaśmiać, a nawet uśmiechnąć.

Z kamienną twarzą musi odpowiadać na kolejne pytania, a tymczasem wszystkie chwyty są dozwolone – łącznie z pytaniami, na które odpowiedź „pomidor” ma prawo wywołać salwy śmiechu…

Dokończ słowa lub… opowieść

Tworzenie wspólnej opowieści jest kreatywną zabawą o nieprzewidzianych zwrotach akcji. Pierwszy uczestnik rozpoczyna opowieść, mówiąc pierwsze jedno-dwa zdania. Kolejny uczestnik kontynuuje historię po swojemu. W ten sposób staramy się dobrnąć do zakończenia opowieści.

To zabawa niezwykle kreatywna, ale jeśli akurat nie mamy głowy do wymyślania całych historii, możemy pobawić się chociaż w wymyślanie słów. Jeden z uczestników mówi w myślach alfabet. Gdy grupa powie słowo „stop”, pierwszy uczestnik musi ułożyć słowo zaczynające się na literę, na którą padło. Kolejny uczestnik tworzy słowo rozpoczynające się literą, na którą zakończyło się słowo poprzednie.

Podczas gdy tworzenie opowieści ćwiczy wyobraźnię i kreatywność dziecka, zabawa w słowa rozwija jego słownictwo, pamięć, umiejętność analizowania.

Zrób to sam – czyli dziecięce eksperymenty

Wszystko, co zrobi się samodzielnie, ma podwójną wartość w stosunku do tego, co kupi się w sklepie. Jeśli dziecko włoży nieco wysiłku w stworzenie własnej zabawki, tym chętniej będzie się bawić, a na dodatek poćwiczy mnóstwo umiejętności. Wszelkie „zrób to sam” to zarówno propozycja dla małych twórców, jak i bardzo aktywnych maluchów, które w ten sposób będziemy w stanie wyciszyć.

Propozycji jest wiele – lepienie z masy solnej, hodowla fasoli lub rzeżuchy, stemple z ziemniaków (lub dla małych eksperymentatorów – bateria z ziemniaka stworzona przy pomocy rodzica), samodzielnie wykonana biżuteria czy ozdoby na choinkę – pomysłów jest wiele, a zajmą w sposób kreatywny dziecko na całe godziny!